Header

My i przyroda

RZECZNICZKA PRAW ZWIERZAT POWOŁANA!
Polskie Towarzystwo Etyczne, zainspirowane debatą podjętą przez Klub Gaja, postanowiło powołać funkcję Rzeczniczki do spraw ochrony zwierząt, co stanowi swoisty przełom – dotychczas nie było w Polsce takiego stanowiska. Funkcja Rzeczniczki powierzona została adw. Karolinie Kuszlewicz, specjalizującej się w prawnej ochronie zwierząt.

PODSUMOWANIE ROKU SZKOLNEGO

W ciągu minionego roku szkolnego wspieraliśmy suczkę Egidę, którą opiekujemy jako jej wirtualni rodzice. Co miesiąc wpłacaliśmy na jej konto 20 zł. Zbieraliśmy również dary rzeczowe dla schroniska Psitulmnie. Były to: kocyki, ręczniki, smycze, obróżki, zabawki dla psów i kotów, kuweta dla kociaka, miseczki oraz pokarm suchy i mokry. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy i prosimy o dalsze wspieranie futrzaków w przyszłym roku szkolnym.

NIESAMOWITE ZJAWISKO NA NIEBIE

Podczas szkolnego Dnia Sportu oprócz dyscyplin sportowych mogliśmy oglądać wyjątkowe zjawisko atmosferyczne. Była to imponująca chmura szelfowa. Taka chmura powstaje najczęściej na granicy burzowych frontów atmosferycznych. W rejonie jej występowania prawie zawsze pojawiają się silne opady i porywisty wiatr. I rzeczywiście trochę nam powiało, ale nie spadła ani jedna kropla deszczu.

KOLOROWY OGRÓD

W szkolnym ogródku wiosna była wyjątkowo piękna. Zakwitło wiele gatunków tulipanów, narcyzy, żonkile, hiacynty, a wcześniej śnieżyce, szafirki i krokusy. Pojawiły się nawet cebulice syberyjskie. 

DZIEŃ KOTA

Święto obchodzone corocznie 17 lutego we Włoszech (od 1990) i Polsce (od 2006) mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los. Pamiętajmy o kociakach szczególnie teraz, zimą. Dbajmy, aby miały dostęp do ciepłych pomieszczeń, jedzenie i picie. Nie zamykajmy okienek do piwnic. Uchylone okienko może uratować kociaka przed zamarznięciem podczas mrozów.

WIOSNA?

W szkolnym ogródku zakwitły krokusy. Chyba trochę się pospieszyły. Jest dopiero początek lutego i przed nami zapowiadane siarczyste mrozy.

MAMY NOWĄ PODOPIECZNĄ!

Adoptowaliśmy wirtualnie nowego psiaka. To Egida. 

Tak sunia przedstawia się na stronie schroniska:

„Witam, nazywam się Egida. Trafiłam do schroniska 24 września 2017 roku. Zostałam zabrana po śmierci właściciela z R.O.D. mieszczących się przy ul. Kruczkowskiego. Jestem dużą sunią w podeszłym wieku, jednak nadal mam w sobie dużo energii i siły. Początki w Psitulu były dla mnie trudne i stresujące. Przez kilka dni siedziałam tylko w budzie, z której starałam się wszystkich odstraszyć. Dopiero po zaufaniu jednemu z pracowników poczułam się lepiej. Powoli przechodzę metamorfozę z wycofanego psiaka do śmiałego, w pełni z socjalizowanego czworonoga. Kto wie? Może nawet przyjaciela rodziny? Na razie, oswajam się z kolejnymi etapami, które jeszcze nie tak dawno, wydawały się niemożliwe do przeskoczenia. Jeszcze troszkę, a usłyszycie o moich kolejnych postępach. Przykro mi na myśl o tym z ilu tak naprawdę rzeczy zostałam ograbiona. Na szczęście teraz będzie już tylko lepiej. Schronisko zadbało również o moje bezpieczeństwo, dlatego też zostałam zaszczepiona, odrobaczona oraz odpchlona. Posiadam także czipa. Do adopcji mogę trafić po zabiegu sterylizacji.”

ŻYCZENIA ZE SCHRONISKA

My pamiętamy o zwierzętach, ale i one pamiętają o nas. Otrzymaliśmy życzenia świąteczne z Psitula.

ZIMA W OGRÓDKU

Przyszła zima i szkolny ogródek przykryła śniegowa kołderka. Pamiętajmy, że  pod nią śpią rośliny. Zakwitną nam pięknie na wiosnę.

JESIENNE ŚWIĘTA

Dzień Kundelka – nieformalne polskie święto kundelka, czyli wszystkich wielorasowych psów, obchodzone corocznie 25 października, tj. w dzień po wejściu w życie ustawy o ochronie zwierząt. Data 25 października to również Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt, a miesiąc październik jest miesiącem dobroci dla nich.

NOWY ROK SZKOLNY 

Ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Psitulmnie” w Zabrzu otrzymaliśmy piękne podziękowanie za dotychczasową współpracę i życzenia na nowy rok szkolny. Oczywiście będziemy kontynuować pomoc dla zwierzaków w potrzebie. 

KONIEC ROKU SZKOLNEGO 

Przed nami wakacje, czas wypoczynku i relaksu. Wypoczywając nie zapominajmy jednak o naszych braciach mniejszych: o misce świeżej wody dla psa i kota, o chłodnym miejscu w upalne dni dla naszego pupila, o ciszy w lesie i o ostrożnej jeździe samochodem przez tereny leśne i łąkowe. Zainteresujmy się też pozostawionymi na słońcu czworonogami. A od września dalej będziemy wspierać zabrzańskie schronisko i edukować uczniów w zakresie szeroko pojętego poszanowania przyrody. Miłego wypoczynku!

WIOSNA W SZKOLNYM OGRÓDKU

U nas wiosna „pełną parą”.  Ogródek wygląda naprawdę pięknie. Kwitną  fioletowe, kremowe i niebieskie hiacynty, narcyzy, żonkile tradycyjne i drobnokwiatowe, szafirki w kilku odmianach, niebieski barwinek, ale największą niespodziankę sprawiły tulipany. Zakwitły zwykłe ogrodowe, botaniczne i bukietowe miniaturki w niesamowitych kolorach. Botaniczne nawet liście mają wybarwione w fioletowe prążki. Niestety minął już czas krokusów.

WIOSNA

W szkolnym ogródku zaszły zmiany. Zakwitły pierwsze krokusy, widać już listki żonkili i tulipanów. Lada dzień zakwitną też hiacynty. W tym roku wiosna przyszła bardzo punktualnie.

DARY DLA SCHRONISKA

Cały czas zbieramy rzeczy przydatne w schronisku: karmę suchą i mokrą dla psów i kotów, ręczniki, pościel, zabawki dla zwierząt, smycze, obroże, miski, środki czystości i wszystko co może pomóc opiekunom w opiece nad czworonogami. Dary przekazywane są do Psitula – mamy kolejny dyplom z podziękowaniami. Dziękujemy wszystkim darczyńcom!

DZIEŃ KOTA

Pamiętamy nie tylko o psiakach, ale i o kotach, a w tym dniu szczególnie. Uczniowie na kółkach przyrodniczych przygotowali piękne portrety kotów. Kocia galeria zagościła na pierwszym piętrze.

FARIA ZA TĘCZOWYM MOSTEM

Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Nasza adoptowana suczka Faria odeszła za tęczowy most.

Miała już kilkanaście lat i bardzo trudną przeszłość za sobą. Dopiero w schronisku poznała, co znaczy pełna miska, bezpieczeństwo i że człowiek może być miły. Ostatnio sporo chorowała.  Pieniądze, które wpłacaliśmy na wirtualną adopcję Farii (30 zł miesięcznie) bardzo się przydawały.  Sunia otrzymywała sporo leków, głównie na stawy i przeciwbólowe. Ostatnie tygodnie życia spędziła w budynku schroniska, miała legowisko w pobliżu kuchni. Wydaje się (jak napisali nam pracownicy schroniska), że było to spełnienie jej marzeń. Ciepło, (mimo, że na dworze zima), spokojnie, pełna miska i blisko człowieka. Podczas naszego ostatniego spotkania, pod koniec grudnia, Faria już bardzo źle chodziła, poruszała      się z trudem, a mimo to wpychała wielki łeb na nasze kolana i domagała się głaskania. Była psem, który mimo wielu krzywd jakich doznał od ludzi, nadal bardzo się do nich garnął i pragnął być jak najbliżej człowieka. Zbieraliśmy dary dla Farii i dla innych zwierzaków ze schroniska, opłacaliśmy jej adopcję, pomagaliśmy tak jak tylko mogliśmy. Możemy być dumni, że przyczyniliśmy się do wsparcia  tak mądrej i sympatycznej suni. Dzięki nam było jej łatwiej znosić trudy życia w schronisku i walczyć z chorobami. Pomogliśmy Farii uwierzyć, że człowiek może być dobry.   Zasnęła spokojnie, nie cierpiała. Będziemy o Tobie pamiętać piesku.

no images were found

Faria na naszym ostatnim spotkaniu – grudzień 2016r.

DARY DLA SCHRONISKA

Zebraliśmy dary dla schroniska. Do akcji włączyły się dzieci ze wszystkich klas. Prezentów dla zwierzaków uzbierała się cała masa. Wszystkie wspaniałe i ogromnie wyczekiwane przez mieszkańców Psitula. Otrzymaliśmy piękne podziękowanie od kierownictwa schroniska. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się poprawy życia schroniskowych zwierzaków i wsparli naszą akcję. Mam nadzieję, że nawet po zakończeniu akcji będą z naszej szkoły płynęły dary dla schroniska. Na razie – WIELKIE DZIĘKI!

ZIMOWY OGRÓD

Jesienią posadzone zostały cebulki roślin wiosennych: krokusów, przebiśniegów, szafirków, żonkili i narcyzów. Mamy też nowe odmiany tulipanów botanicznych – bukietowe w ciekawych kolorach. Na razie zadomowiły się w glebie i czekają na wiosnę. Dobranoc;)

NOWE WIADOMOŚCI O FARII

Nie są niestety zbyt optymistyczne. Suczka niedawno miała operację (dostała skrętu jelit i trzeba było wykonać ją natychmiast). Dużo wcześniej przeszła jeszcze dwa zabiegi. Trochę zbyt wiele jak na jedną utrudzoną życiem sunię. Obecnie Faria dochodzi do siebie, mieszka już na swoim wybiegu, ma ogromną wolę życia. Musimy jednak pamiętać, że jest to, wiekowo, emerytka, po przejściach i do tego schorowana. Trzymajmy kciuki, aby Faria była jak najdłużej z nami i była zdrowa.

JESIENIĄ PAMIĘTAMY O KUNDELKACH I NIE TYLKO

Tradycyjnie w październiku staramy się wyjątkowo mocno pamiętać o naszych zwierzakach. Na piętrze naszej szkoły stanęła psia buda i zawisły informacje o prawach zwierząt oraz obowiązkach ciążących na ich właścicielach.

ŚWIATOWY DZIEŃ MORZA

28 września obchodzimy Światowy Dzień Morza. Kółko przyrodnicze klas młodszych przygotowało wystawkę na ten temat. Chcemy mieć czyste morza i oceany, chcemy, aby żyły w nich zwierzęta i rosły rośliny. Każdy z nas może się do tego przyczynić. Szanujmy nasze naturalne środowisko!

PODSUMOWANIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

Z funduszy zebranych w Dniu Anioła 2015 roku opłacamy wirtualną adopcję naszej suczki Farii – jest to 30 zł miesięcznie, dokonaliśmy też kilku zakupów (okazyjnych) karmy dla zwierząt, którą przekazaliśmy do schroniska, regularnie  zawożone są również zebrane przez uczniów kocyki, zabawki, jedzonko i inne bardzo potrzebne rzeczy. Otrzymaliśmy za naszą aktywną współpracę podziękowania i dyplomy. Najważniejsza jest jednak wdzięczność zwierzaków. Liczymy, że dzieci nadal będą pomagać psiakom i kociakom, które zasłużyły sobie na lepszy los.

PIES Z ZÓŁTĄ WSTĄŻKĄ

Co to oznacza? Żółta wstążka na obroży lub smyczy psa oznacza, że nie należy do niego podchodzić. Właściciel takiego delikwenta daje w ten sposób informację innym właścicielom czworonogów i przechodniom, że jego pies potrzebuje spokoju i większej przestrzeni. Powody takiej sytuacji mogą być bardzo różne:

  • niedawno przebyty zabieg lub operacja
  • rehabilitacja
  • choroba
  • niechęć do innych osobników tego samego gatunku
  • starość (niektóre starsze pieski nie mają już siły i ochoty na zabawę)
  • traumatyczne przeżycia z udziałem ludzi
  • lub jeszcze inne, których właściciel psa nie musi światu tłumaczyć.
Zakładając żółtą wstążeczkę dajemy do zrozumienia innym właścicielom piesków, aby bardziej pilnowali swoich pupili i nie podchodzili do nas z nimi i  sami również. Nie musimy nikomu tłumaczyć dlaczego. Właściciel odpowiada za psa i to na nim ciąży odpowiedzialność za taką decyzję. Należy ją po prostu uszanować.

Z WIZYTĄ U FARII

Na początku czerwca klasa trzecia B była z wizytą w schronisku Psitulmnie w Biskupicach. Dzieci przywiozły smakołyki i inne upominki dla zwierzaków. Zwiedziły też cały obiekt: obejrzały klatki i wybiegi, zajrzały nawet do kociarni. Miały też okazję spotkać się z Farią. Nasza sunia okazała się wyjątkowo łagodna, spokojna i przyjaźnie nastawiona do całego świata. Świadczy to o jej niezwykłym charakterze, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę jej smutną przeszłość. Faria poszła z dziećmi na krótki spacer. Niestety krótki spacer w jej wykonaniu okazał się bardzo krótkim spacerkiem. Faria po prostu jest mocno schorowana, dokuczają jej stawy, bolą łapy, daje się we znaki wiek i trudne życie jakiego zaznała zanim trafiła do schroniska. Psina uroczo machała ogonem i początkowo nawet ciągnęła w kierunku bramy wyjściowej, ale po kilkunastu minutach musiała już przystawać w cieniu, ciężko oddychała i z wyraźnym trudem stawiała schorowane łapy. Wszystkim kręciły się łzy w oczach. Mamy tylko nadzieję, że datki od naszej szkoły przyczynią się do jej lepszego życia w schronisku. Trzymaj się Faria!

GALERIA TULIPANÓW

W naszym ogródku zakwitły tulipany. Zgodnie z przewidywaniami mamy wielką różnorodność. Nie tylko prawie wszystkie kolory tęczy, ale też różne wielkości i kształty liści i płatków.

KWIECIEŃ W OGRÓDKU

Mamy prawdziwą wiosnę! Zakwitły: hiacynty, żonkile, szafirki, krokusy, a nawet barwinek. Wyraźne pączki mają tulipany. Jesienią zostało posadzonych kilka gatunków. Pozostaje mieć nadzieję, że wszystkie (nawet bardzo dziwne :)) zakwitną. 

ZIMOWY OGRÓD ?

Mimo, że dopiero początek lutego w szkolnym ogródku zaczęła się wiosna. „Wyszły” pierwsze listki tulipanów, narcyzów, przebiśniegów i krokusów. Trochę za wcześnie. Przed nami jeszcze ferie zimowe i mamy nadzieję na mróz i śnieg.

PRZESYŁKA Z PSITULA

Otrzymaliśmy przesyłkę ze schroniska. Był to kalendarz ścienny, kalendarz biurkowy i folder z rozliczeniem wydatków schroniska ze ubiegły rok. Dziękujemy!

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY KARMNIK

Na konkurs na najciekawszą ptasią stołówkę wpłynęło 9 prac. Wszystkie piękne, staranne i przede wszystkim potrzebne skrzydlatym przyjaciołom. Komisja konkursowa niedługo ogłosi wyniki. Cierpliwie czekamy.

OGRÓD

Ogród śpi zimowym snem i mamy nadzieję, że obudzi się wiosną i rozweseli nas kwiatami.

NA ŚWIĘTA DLA ZWIERZAKÓW

Przed Wigilią Bożego Narodzenia zostały zawiezione dary dla zwierząt w Psitulu. Było ich naprawdę sporo: jedzenie dla psów i kotów, kocyki i zabawki. Specjalnie dla naszej Farii przygotowaliśmy dodatkowy upominek: pluszowego misia, nową 5-metrową smycz i list z życzeniami. Oby się spełniły.

NOWE INFORMACJE O FARII

Nasza sunia została przeniesiona z boksu, w którym dotychczas przebywała, na wybieg. Mieszka z kilkoma starszymi psiakami (koleżanki w jej wieku). Troszkę poprawił się jej nastrój, bo może sobie teraz pozwolić na więcej ruchu i mniej nudy. Mimo to nic, nawet największy wybieg, nie zastąpi jej DOMU I PANA. Jakoś nie ma chętnych na przygarnięcie starszych zwierzaków. A szkoda, są przecież wspaniałymi towarzyszami dla np. starszych osób, nie potrzebują tak wielu dalekich spacerów, ofiarując im dom równocześnie dajemy kilka ostatnich lat wspaniałego życia. Będą miały co wspominać za Tęczowym Mostem. Zachęcam do odwiedzin na stronie schroniska.

PSY I KOTY

Współpracujemy ze schroniskiem dla bezdomnych zwierząt w Zabrzu. Finansujemy wirtualną adopcję suczki Farii i zbieramy dary rzeczowe. Staramy się pomóc zwierzakom najlepiej jak umiemy.

Skip to content