Biblioteka
NASZA SKARBNICA WIEDZY
Biblioteka jest ważnym centrum informacji. Staramy się, aby była przyjazna dla uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Zbiory biblioteczne gromadzone są zgodnie z potrzebami czytelników. W W bibliotece działa Klub Młodego Czytelnika”. Pani bibliotekarka realizuje program czytelniczy- „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Tradycją jest uroczystość ?Pasowania na czytelnika? dla uczniów klas pierwszych w październiku, obchody MMBS w październiku, obchody ?Dni Książki? w kwietniu. Organizowane są także konkursy recytatorskie i czytelnicze oraz zajęcia czytelnicze.
W bibliotece nie oceniamy, nie stawiamy stopni, tutaj można spokojnie poczytać książkę lub czasopismo, przygotować się do lekcji, odrobić zadanie. Poprzez swoją działalność biblioteka szkolna służy uczniom i nauczycielom, wpływa na podnoszenie jakości pracy szkoły.
Godziny pracy biblioteki i czytelni szkolnej w roku szkolnym 2021/2022
poniedziałek : 8:45 – 12:45
wtorek 8:45 – 12:45
środa 8:45 – 12:45
czwartek 8 :45 – 13:45
piątek 8:45 – 11:45
Regulaminy obowiązujące w bibliotece
REGULAMIN ZMIENIONY BIBLIOTEKI
REGULAMIN CENTRUM MULTIMEDIALNEGO
REGULAMIN UDOSTĘPNIANIA PODRĘCZNIKÓW DLA KLASY CZWARTEJ I PIĄTEJ ROK SZKOLNYM 2017-2018
REGULAMIN UDOSTĘPNIANIA PODRĘCZNIKÓW DLA KLAS I ? III ROK SZKOLNYM 2017-2018
ROK SZKOLNY 2021/2022
W nowym roku szkolnym do biblioteki zaprasza nauczyciel-bibliotekarz mgr Małgorzata Słowikowska
KOCHANI CZYTELNICY !! W NOWYM ROKU SZKOLNYM ZNÓW SERDECZNIE WAS WITAM I O ZDROWIE PYTAM !
Niczyja wina to niczyja, że czas tak szybko mija i chcemy czy nie chcemy znowu się widujemy. Niestety koniec wakacji, nadszedł czas by zdobywać wiedzę jak najwyższe górskie szczyty i rozwijać karierę naukową jak zaczarowany, latający dywan , który spełni Wasze nawet te najskrytsze marzenia. Tym razem witam Was w kolorze żółtym , bo żółty to słońce, radość, uśmiech czyli namiastka wakacji, które są już tylko wspomnieniem, ale przecież będą następne….Pewnie niektórzy z was na myśl, że przed nami cały dłuuuuuuuugi rok szkolny, smucą się i mają kwaśną minę. Nie martwcie się ! SZYBKO MINIE !!!! DAMY RADĘ !!!! POWODZENIA !!!!
KSIĄŻKA PRZYJACIELEM CZŁOWIEKA !!!
Drodzy czytelnicy, w bibliotece szkolnej znajduje się wiele wspaniałych, wartościowych książek: przygoda, fantastyka, kryminały, baśnie i opowiadania dla dzieci, wiersze i wiele innych. Sięgajmy wspólnie po książki, oto niektóre z nich:
-
„Igrzyska Śmierci”
-
„Dziennik Cwaniaczka”
-
„Pamiętnik nastolatki”
-
„Jezioro osobliwości”
-
„Kwiat kalafiora”
-
„Oskar i Pani Róża”
-
„Kacperiada”
-
„Przygody detektywa Pozytywki”
-
„Podróże z Martyną Wojciechowską”
-
„Podróże z Nelą Reporterką”
-
„Baśniobór”
-
„Gwiazd naszych wina”
-
„Ronaldo chłopiec, który miał marzenia”
-
„Pamiętnik księżniczki”
-
„Róże w garażu”
-
„Fabryka czekolady”
-
„Pipi Pończoszanka”
-
„Mio mój Mio”
-
„Opium w rosole”
-
„Hobbit”
Uwierzcie drodzy czytelnicy, że to tylko kropla w morzu tego, co możemy Wam zaoferować. A zatem zapraszamy !!! Przyjdź ! Zobacz! Wybierz coś najlepszego dla siebie, a być może dla całej rodziny. Miłej lektury !!!
-
Agnieszka Frączek – „Słoń na hulajnodze” – zbiór różnorodnych wierszyków dla najmłodszych
-
Strzałkowska Małgorzata – „Rady nie od parady” – wierszyki z morałem dla dzieci
-
Grzegorz Kasdepke – „Co to znaczy” – 101 zabawnych historyjek, które pozwolą dzieciom zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń
-
Grzegorz Kasdepke – „Bon czy ton” – savoir – vivre dla dzieci
-
Ellen Weiss – „Klub ratowników zwierząt” – seria dla młodzieży
-
Alfred Hitchock – „Przygody trzech detektywów” – seria dla młodzieży
GŁÓWNE ZALETY CZYTANIA
-
-
Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo, uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.
-
-
-
Pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.
-
-
-
Dostarcza nam wiedzy z różnych dziedzin.
-
-
-
Rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii, wyrabia umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.
-
-
-
Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
-
-
Uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.
Trzy naukowe powody, by sięgnąć po książkę
Czytanie zwiększa inteligencję
– naukowcy dowiedli, że obszerniejszy słownik pozwala nam na lepsze wyniki nie tylko w czasie testu na czytanie ze zrozumieniem, ale także w teście na inteligencję.
Czytanie zwiększa wydolność mózgu
– częsta lektura wpływa nie tylko na poziom wiedzy, ale także na efektywność pracy mózgu. Można to porównać do wpływu biegania na układ sercowo – naczyniowy. Regularne czytanie poprawia kondycję komórek mózgowych, pozwala lepiej zapamiętywać, opóźnia proces starzenia mózgu nawet o 32 procent.
Czytanie pomaga w walce z Alzheimerem
– czytanie to dla mózgu trening, który stymuluje go do pracy. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko Alzheimera o 2 i pół raza względem tych, którzy nie czytają. Pamiętaj ! Twoje komórki mózgowe najbardziej osłabia i zabija BIERNOŚĆ !!
DRODZY RODZICE !
Bardzo prosimy :
-
Zachęcajcie Wasze dziecko do wypożyczania i czytania książek.
-
Zauważajcie i chwalcie często jego postępy w coraz lepszym czytaniu.
-
Czytajcie głośno dziecku lub razem z nim trudniejsze i dłuższe teksty.
-
Ustalcie stałą porę dnia i czas codziennego czytania ( przynajmniej 10 – 15 min. dziennie )
-
Jeśli dziecko lubi, pozwólcie mu czytać cicho, ale porozmawiajcie potem o jego wrażeniach z lektury.
PROJEKT LemON
13 września nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu czytelniczego LemOn. Z okazji 100 lecia urodzin Stanisława Lema, pisarza fantasy. W naszej bibliotece znajduje się kilka tytułów książek Lema – Bajki robotów, Cyberiada. Uczennice z klasy 7b i 8 rozwiązywały zadania dotyczące życia i twórczości Lema.
Przystąpienie do projektu to również uczczenie Roku Lema.
DZIEN GŁOŚNEGO CZYTANIA
29 września to Międzynarodowy Dzień Głośnego Czytania. Z tej też okazji w bibliotece pani bibliotekarka czytała na przerwach fragmenty literatury dla dzieci. Czytali też uczniowie, którzy przebywali w bibliotece na lekcji religii.
WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO
30 września w szkole odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Samorząd Uczniowski tworzą wszyscy uczniowie szkoły, a Rada Samorządu to przedstawiciele wybrani przez uczniów.
Nowy samorząd to: Paulina Faron z klasy 8, Matylda Sobolewska z klasy 7a oraz kolega z klasy 3 Kuba Lipiński.
DO NASZEJ BIBLIOTEKI TEŻ ZAWITAŁA JESIEŃ.
PRZERWA NA CZYTANIE
25 października uczniowie naszej szkoły bili rekord w czytaniu. Przez cały dzień na na każdej przerwie czytali przyniesione przez siebie, lub wypożyczone z biblioteki szkolnej książki. Siedzieli na stopniach schodów, w klasach, w bibliotece, na korytarzu i czytali. Dołączyli się też nauczyciele i pracownicy administracji. Akcja czytelnicza „Przerwa na czytanie” była propozycją dla uczniów na spędzenie wolnego czasu z książką. Akcja podobała się uczniom. Na pewno w przyszłym roku będziemy chcieli ten wyczyn powtórzyć.
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
W dniach od 20 do 22 października nasza biblioteka włączyła się w obchody święta bibliotek szkolnych. Uczniowie mogli zapoznać się z historią MMBS z gazetki ściennej, były zagadki literackie i głośne czytanie oraz wyjścia uczniów klas młodszych do biblioteki miejskiej.
MMBS zainaugurował też akcję „PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ Z BIBLIOTEKĄ”.
Kochani – jeśli macie w domu książki, których chcecie się pozbyć lub zajmują Wam miejsce – nie wyrzucajcie, przynieście do biblioteki szkolnej, może będą miały „drugie życie”, posłużą innym.
Przez cały rok szkolny trwa konkurs czytelniczy „NAJLEPIEJ CZYTAJĄCA KLASA”. Zachęcam poszczególne klasy do wypożyczania i czytania książek. W bibliotece jest wiele pięknych, kolorowych i wartościowych pozycji czytelniczych.
Do biblioteki wpłynęło wiele ciekawych książek.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI
28 października w bibliotece szkolnej miało miejsce ważne wydarzenie – PASOWANIE NA CZYTELNIKA. Uczniowie klasy 1 wraz z wychowawczynią odwiedzili bibliotekę, został przypomniany regulamin zachowania w bibliotece i zasady obchodzenia się z książką, uczniowie odgadywali zagadki o książkach i bibliotece. Następnie złożyli przyrzeczenie i zostali uroczyście pasowani na czytelników. Wszyscy zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami i zakładkami. Dzieci wyszły zadowolone, uśmiechnięte ze swoimi pierwszymi wypożyczonymi książkami. Teraz są już pełnoprawnymi użytkownikami biblioteki szkolnej. Gratulujemy.
KLUB MŁODEGO CZYTELNIKA
GŁOŚNE CZYTANIE W KLASACH 1, 2 i 3.
W ramach Klubu Młodego Czytelnika w klasach młodszych odbywa się cyklicznie głośne czytanie. Pani bibliotekarka czyta fragment wybranej książki, a potem dzieci opowiadają o tym, co usłyszały. Realizowany jest program Cała Polska Czyta Dzieciom.
MIĘDZYNARODOWY DZIEN MISIA
„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”.
25 listopada wszystkie pluszowe misie mają swoje święto. Dzieci, które w tym dniu były w bibliotece szkolnej, otrzymały od pani bibliotekarki naklejki z misiem. Chętne osoby mogły narysować ulubionego misia:
Wszystkim Czytelnikom życzę pięknych książek pod choinką. Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku.