Header

Biblioteka

 

                                          NASZA  SKARBNICA  WIEDZY

DSCN7193Biblioteka jest ważnym centrum informacji. Staramy się, aby była przyjazna dla uczniów, nauczycieli      i pracowników szkoły. Zbiory biblioteczne gromadzone są zgodnie z potrzebami czytelników. W  W bibliotece działa Klub Młodego Czytelnika”. Pani bibliotekarka realizuje program czytelniczy- „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Tradycją jest uroczystość ?Pasowania na czytelnika? dla uczniów klas pierwszych w październiku, obchody MMBS w październiku, obchody ?Dni Książki? w kwietniu. Organizowane są także konkursy recytatorskie i czytelnicze oraz zajęcia czytelnicze.

W bibliotece nie oceniamy, nie stawiamy stopni, tutaj można spokojnie poczytać książkę lub czasopismo, przygotować się do lekcji, odrobić zadanie. Poprzez swoją działalność biblioteka szkolna służy uczniom i nauczycielom, wpływa na podnoszenie jakości pracy szkoły.

 

                          Godziny pracy biblioteki i czytelni szkolnej w roku szkolnym 2021/2022              

                                     poniedziałek : 8:45 – 12:45

                                     wtorek  8:45 – 12:45

                                     środa   8:45 – 12:45

                                     czwartek  8 :45 – 13:45

                                      piątek    8:45 – 11:45

 

Regulaminy obowiązujące w bibliotece

 

REGULAMIN  ZMIENIONY  BIBLIOTEKI

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

REGULAMIN CZYTELNI

REGULAMIN CENTRUM MULTIMEDIALNEGO

REGULAMIN UDOSTĘPNIANIA PODRĘCZNIKÓW DLA KLASY CZWARTEJ I PIĄTEJ ROK SZKOLNYM 2017-2018

REGULAMIN UDOSTĘPNIANIA PODRĘCZNIKÓW DLA KLAS I ? III ROK SZKOLNYM 2017-2018

ROK  SZKOLNY  2021/2022

W nowym roku szkolnym do biblioteki zaprasza nauczyciel-bibliotekarz   mgr Małgorzata  Słowikowska

KOCHANI  CZYTELNICY !! W  NOWYM  ROKU  SZKOLNYM ZNÓW  SERDECZNIE  WAS WITAM  I  O  ZDROWIE  PYTAM !slonce-ruchomy-obrazek-0859

Niczyja wina to niczyja, że czas tak szybko mija i  chcemy  czy nie chcemy znowu się  widujemy. Niestety  koniec wakacji, nadszedł czas by  zdobywać wiedzę  jak najwyższe  górskie szczyty  i  rozwijać karierę naukową jak  zaczarowany, latający dywan , który  spełni  Wasze  nawet te najskrytsze marzenia. Tym razem witam Was w kolorze żółtym , bo żółty to słońce, radość, uśmiech  czyli  namiastka  wakacji, które są już  tylko wspomnieniem, ale przecież  będą  następne….Pewnie niektórzy z was na  myśl, że  przed nami cały dłuuuuuuuugi  rok szkolny, smucą się  i  mają  kwaśną  minę. Nie  martwcie  się ! SZYBKO  MINIE !!!! DAMY  RADĘ !!!!   POWODZENIA !!!!

 

KSIĄŻKA  PRZYJACIELEM CZŁOWIEKA !!!

Drodzy  czytelnicy,  w bibliotece szkolnej znajduje się wiele wspaniałych, wartościowych książek: przygoda, fantastyka, kryminały, baśnie i opowiadania dla dzieci, wiersze i wiele innych. Sięgajmy wspólnie po książki, oto niektóre z nich:

 

 • „Igrzyska Śmierci”

 • „Dziennik  Cwaniaczka”

 • „Pamiętnik  nastolatki”

 • „Jezioro  osobliwości”

 • „Kwiat kalafiora”

 • „Oskar  i  Pani  Róża”

 • „Kacperiada”

 • „Przygody  detektywa  Pozytywki”

 • „Podróże  z  Martyną  Wojciechowską”

 • „Podróże  z  Nelą  Reporterką”

 • „Baśniobór”

 • „Gwiazd  naszych  wina”

 • „Ronaldo  chłopiec, który miał marzenia”

 • „Pamiętnik księżniczki”

 • „Róże  w  garażu”

 • „Fabryka  czekolady”

 • „Pipi  Pończoszanka”

 • „Mio mój Mio”

 • „Opium  w  rosole”

 • „Hobbit”

Uwierzcie drodzy czytelnicy, że to tylko kropla w morzu tego, co możemy Wam  zaoferować. A  zatem  zapraszamy !!! Przyjdź !  Zobacz!  Wybierz  coś  najlepszego dla siebie, a być może dla całej rodziny. Miłej  lektury !!!

  

 • Agnieszka Frączek – „Słoń  na hulajnodze” – zbiór różnorodnych wierszyków dla najmłodszych

 • Strzałkowska  Małgorzata – „Rady  nie  od  parady” – wierszyki z morałem dla dzieci

 • Grzegorz Kasdepke – „Co to znaczy” – 101 zabawnych historyjek, które pozwolą dzieciom zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń

 • Grzegorz Kasdepke – „Bon czy ton” – savoir – vivre dla dzieci

 • Ellen Weiss – „Klub ratowników zwierząt” – seria  dla młodzieży

 • Alfred Hitchock – „Przygody trzech detektywów” – seria dla młodzieży

 

GŁÓWNE  ZALETY  CZYTANIA

  • Książka  pomaga  nam  rozwijać język  i  słownictwo, uczy  nas  wyrażać  myśli  i  rozumieć  innych.

  • Pobudza  fantazję, uczy  budować  obrazy  w  wyobraźni.

  • Dostarcza  nam  wiedzy  z  różnych  dziedzin.

  • Rozwija  nasze  uczucia  i  zdolność  do  empatii, wyrabia  umiejętność  wczucia się  w czyjąś  sytuację.

  • Dostarcza  nam  rozrywki  i  emocji. Może  rozśmieszyć  lub  zasmucić. Może  pocieszyć  i  wskazać nowe możliwości.

 • Uczy  nas  etyki. Skłania  do  namysłu  nad  tym, co  słuszne, a  co  nie, co  dobre, a  co  złe.

 Trzy naukowe powody, by sięgnąć  po  książkę

Czytanie  zwiększa  inteligencję

– naukowcy  dowiedli, że obszerniejszy  słownik  pozwala  nam  na  lepsze  wyniki  nie  tylko w  czasie  testu na  czytanie ze  zrozumieniem, ale także  w  teście  na  inteligencję.

Czytanie  zwiększa  wydolność  mózgu

– częsta  lektura wpływa  nie  tylko  na  poziom  wiedzy, ale także  na  efektywność  pracy  mózgu. Można  to  porównać do  wpływu  biegania na  układ  sercowo – naczyniowy. Regularne czytanie  poprawia  kondycję  komórek  mózgowych, pozwala  lepiej  zapamiętywać, opóźnia  proces  starzenia  mózgu  nawet  o  32  procent.

Czytanie  pomaga  w  walce  z  Alzheimerem

– czytanie  to  dla  mózgu  trening, który stymuluje go do pracy. Dzięki  temu  zmniejsza  się  ryzyko  Alzheimera  o  2  i  pół  raza  względem  tych, którzy  nie  czytają. Pamiętaj ! Twoje  komórki  mózgowe  najbardziej osłabia  i  zabija BIERNOŚĆ !!

 

DRODZY  RODZICE !

Bardzo  prosimy : 

 1. Zachęcajcie Wasze  dziecko  do  wypożyczania  i  czytania  książek.

 2. Zauważajcie i  chwalcie często  jego  postępy w  coraz  lepszym  czytaniu.

 3. Czytajcie  głośno  dziecku lub  razem  z  nim  trudniejsze  i  dłuższe  teksty.

 4. Ustalcie  stałą  porę  dnia  i  czas  codziennego  czytania ( przynajmniej 10 – 15 min. dziennie )

 5. Jeśli  dziecko  lubi, pozwólcie  mu  czytać  cicho, ale  porozmawiajcie  potem            o  jego  wrażeniach  z  lektury.

 

PROJEKT  LemON

13 września nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu czytelniczego LemOn. Z okazji 100 lecia urodzin Stanisława Lema, pisarza fantasy. W naszej bibliotece znajduje się kilka tytułów książek Lema – Bajki robotów, Cyberiada. Uczennice z klasy 7b i 8 rozwiązywały zadania dotyczące życia i twórczości Lema.

Przystąpienie do projektu to również uczczenie Roku Lema.

 

DZIEN GŁOŚNEGO  CZYTANIA

29 września to Międzynarodowy Dzień Głośnego Czytania. Z tej też okazji w bibliotece pani bibliotekarka czytała na przerwach fragmenty literatury dla dzieci.  Czytali też uczniowie, którzy przebywali w bibliotece na lekcji religii.

 

WYBORY  DO  SAMORZĄDU  SZKOLNEGO

30 września w szkole odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Samorząd Uczniowski tworzą wszyscy uczniowie szkoły, a Rada Samorządu to przedstawiciele wybrani przez uczniów.

Nowy samorząd to: Paulina Faron z klasy 8, Matylda Sobolewska z klasy 7a oraz kolega z klasy 3 Kuba Lipiński.

 

Wiersze o jesieni-klasa 5PSS Northampton | PSS Northampton

DO  NASZEJ  BIBLIOTEKI TEŻ  ZAWITAŁA  JESIEŃ.

 

 

 

 

 

PRZERWA  NA   CZYTANIE

25 października uczniowie naszej szkoły bili rekord w czytaniu. Przez cały dzień na na każdej przerwie czytali przyniesione przez siebie, lub wypożyczone z biblioteki szkolnej książki. Siedzieli na stopniach schodów, w klasach,    w bibliotece, na korytarzu i czytali. Dołączyli się też nauczyciele i pracownicy administracji. Akcja czytelnicza „Przerwa na czytanie” była propozycją dla uczniów na spędzenie wolnego czasu z książką. Akcja podobała się uczniom. Na pewno w przyszłym roku będziemy chcieli ten wyczyn powtórzyć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      MIĘDZYNARODOWY  MIESIĄC  BIBLIOTEK  SZKOLNYCH

W dniach od 20 do 22 października nasza biblioteka włączyła się w obchody święta bibliotek szkolnych. Uczniowie mogli zapoznać się z historią MMBS z gazetki ściennej, były zagadki literackie i głośne czytanie oraz wyjścia uczniów klas młodszych do biblioteki miejskiej.

MMBS zainaugurował też akcję  „PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ Z BIBLIOTEKĄ”. 

Kochani – jeśli macie w domu książki, których chcecie się pozbyć lub zajmują Wam miejsce – nie wyrzucajcie, przynieście do biblioteki szkolnej, może będą miały „drugie życie”, posłużą innym.

Przez cały rok szkolny trwa konkurs czytelniczy „NAJLEPIEJ CZYTAJĄCA KLASA”. Zachęcam poszczególne klasy do wypożyczania i czytania książek. W bibliotece jest wiele pięknych, kolorowych i wartościowych pozycji czytelniczych.

Do biblioteki wpłynęło wiele ciekawych książek.

 

 

 

 

 

 PASOWANIE  NA CZYTELNIKA  BIBLIOTEKI

28 października w bibliotece szkolnej miało miejsce ważne wydarzenie – PASOWANIE NA CZYTELNIKA. Uczniowie klasy 1 wraz z wychowawczynią odwiedzili bibliotekę, został przypomniany regulamin zachowania w bibliotece i  zasady obchodzenia się z książką, uczniowie odgadywali zagadki o książkach i bibliotece. Następnie złożyli przyrzeczenie i zostali uroczyście pasowani na czytelników. Wszyscy zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami i zakładkami. Dzieci wyszły zadowolone, uśmiechnięte ze swoimi pierwszymi wypożyczonymi książkami. Teraz są już pełnoprawnymi użytkownikami biblioteki szkolnej. Gratulujemy.

 

 

 

 

 

 KLUB  MŁODEGO  CZYTELNIKA

GŁOŚNE CZYTANIE W KLASACH 1, 2 i 3.

W ramach Klubu Młodego  Czytelnika w klasach młodszych odbywa się cyklicznie głośne czytanie. Pani bibliotekarka czyta fragment wybranej książki, a potem dzieci opowiadają o tym, co usłyszały. Realizowany jest program Cała Polska Czyta Dzieciom.

 

 

 

                                            MIĘDZYNARODOWY  DZIEN  MISIA

„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”.

25 listopada wszystkie pluszowe misie mają swoje święto. Dzieci, które w tym dniu były w bibliotece szkolnej, otrzymały od pani bibliotekarki naklejki z misiem. Chętne osoby mogły narysować ulubionego misia:

 

Wszystkim Czytelnikom życzę pięknych książek pod choinką. Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku.

 

 

Modna choinka 2021 - 6 najważniejszych trendów w zdobieniu choinek - Aranżacje wnętrz - Polki.pl

 

 

Skip to content