Header

Biblioteka

 

Specjalne wydanie Prymuska:

prymusek3

„Prymusek” numer 2

prymusek2

Pierwszy numer gazetki szkolnej „Prymusek”

prymusek

 

Zajęcia z Kółka czytelniczego, Wystawa pokonkursowa do wiersza Brzechwy „Samochwała”, zajęcia czytelnicze w świetlicy szkolnej.

 

 

                                          NASZA  SKARBNICA  WIEDZY

DSCN7193Biblioteka jest ważnym centrum informacji. Staramy się, aby była przyjazna dla uczniów, nauczycieli      i pracowników szkoły. Zbiory biblioteczne gromadzone są zgodnie z potrzebami czytelników. Wyposażona jest        w centrum multimedialne. Uczniowie w czasie przerw lub po zajęciach korzystają z kilku stanowisk komputerowych, dzięki temu mają szybki dostęp do informacji poprzez internet lub multimedialne pomoce dydaktyczne (encyklopedia PWN, atlas geograficzny, słowniki).  W bibliotece działa „Klub Młodego Czytelnika – Juniorki”. Pani bibliotekarka wraz z wychowawczyniami klas 1, 2 i 3 realizuje program czytelniczy- „Cała Polska czyta dzieciom” i „Mądra szkoła czyta dzieciom”. Tradycją jest uroczystość „Pasowania na czytelnika” dla uczniów klas pierwszych oraz obchody „Dni Książki”. Przy współpracy z nauczycielami języka polskiego organizowane są także konkursy recytatorskie i czytelnicze.

W bibliotece nie oceniamy, nie stawiamy stopni, tutaj można spokojnie poczytać książkę lub czasopismo, przygotować się do lekcji, odrobić zadanie. Poprzez swoją działalność biblioteka szkolna służy uczniom i nauczycielom, wpływa na podnoszenie jakości pracy szkoły.

                          Godziny pracy biblioteki i czytelni szkolnej w roku szkolnym 2019/2020              

                                     poniedziałek : 8:45 – 12:45

                                     wtorek  8:45 – 12:45

                                     środa   8:45 – 12:45

                                     czwartek  8 :45 – 12:45

                                      piątek    8:45 – 12:45

 • DSCN7189

Regulaminy obowiązujące w bibliotece

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

REGULAMIN CZYTELNI

REGULAMIN CENTRUM MULTIMEDIALNEGO

REGULAMIN UDOSTĘPNIANIA PODRĘCZNIKÓW DLA KLASY CZWARTEJ I PIĄTEJ ROK SZKOLNYM 2017-2018

REGULAMIN UDOSTĘPNIANIA PODRĘCZNIKÓW DLA KLAS I – III ROK SZKOLNYM 2017-2018

ROK  SZKOLNY  2019/2020

W nowym roku szkolnym do biblioteki zaprasza nauczyciel-bibliotekarz   mgr Małgorzata  Słowikowska

KOCHANI  CZYTELNICY !! W  NOWYM  ROKU  SZKOLNYM ZNÓW  SERDECZNIE  WAS WITAM  I  O  ZDROWIE  PYTAM !slonce-ruchomy-obrazek-0859

Niczyja wina to niczyja, że czas tak szybko mija i  chcemy  czy nie chcemy znowu się  widujemy. Niestety  koniec wakacji, nadszedł czas by  zdobywać wiedzę  jak najwyższe  górskie szczyty  i  rozwijać karierę naukową jak  zaczarowany, latający dywan , który  spełni  Wasze  nawet te najskrytsze marzenia. Tym razem witam Was w kolorze żółtym , bo żółty to słońce, radość, uśmiech  czyli  namiastka  wakacji, które są już  tylko wspomnieniem, ale przecież  będą  następne….Pewnie niektórzy z was na  myśl, że  przed nami cały dłuuuuuuuugi  rok szkolny, smucą się  i  mają  kwaśną  minę. Nie  martwcie  się ! SZYBKO  MINIE !!!! DAMY  RADĘ !!!!   POWODZENIA !!!!

 

KSIĄŻKA  PRZYJACIELEM CZŁOWIEKA !!!

Drodzy  czytelnicy,  w bibliotece szkolnej znajduje się wiele wspaniałych, wartościowych książek: przygoda, fantastyka, kryminały, baśnie i opowiadania dla dzieci, wiersze i wiele innych. Sięgajmy wspólnie po książki, oto niektóre z nich:

Znalezione obrazy dla zapytania pippi pończoszanka      Gwiazd naszych wina - Green John          Znaleziony obraz            Okładka książki Pamiętnik nastolatki

 • „Igrzyska Śmierci”

 • „Dziennik  cwaniaczka”

 • „Pamiętnik  nastolatki”

 • „Jezioro  osobliwości”

 • „Kwiat kalafiora”

 • „Oskar  i  Pani  Róża”

 • „Kacperiada”

 • „Przygody  detektywa  Pozytywki”

 • „Podróże  z  Martyną  Wojciechowską”

 • „Podróże  z  Nelą  Reporterką”

 • „Baśniobór”

 • „Gwiazd  naszych  wina”

 • „Ronaldo  chłopiec, który miał marzenia”

 • „Pamiętnik księżniczki”

 • „Róże  w  garażu”

 • „Fabryka  czekolady”

 • „Pipi  pończoszanka”

 • „Mio mój mio”

 • „Opium  w  rosole”

 • „Hobbit”

Uwierzcie drodzy czytelnicy, że to tylko kropla w morzu tego, co możemy Wam  zaoferować. A  zatem  zapraszamy !!! Przyjdź !  Zobacz!  Wybierz  coś  najlepszego dla siebie, a być może dla całej rodziny. Miłej  lektury !!!

 

Dla każdego coś dobrego – czyli polecane książki

 Rady nie od parady czyli wierszyki z morałem - Strzałkowska Małgorzata Okładka książki Co to znaczy... 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń. Okładka książki Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci Sebastian, czyli kot

 • Agnieszka Frączek – „Słoń  na hulajnodze” – zbiór różnorodnych wierszyków dla najmłodszych

 • Strzałkowska  Małgorzata – „Rady  nie  od  parady” – wierszyki z morałem dla dzieci

 • Grzegorz Kasdepke – „Co to znaczy” – 101 zabawnych historyjek, które pozwolą dzieciom zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń

 • Grzegorz Kasdepke – „Bon czy ton” – savoir – vivre dla dzieci

 • Ellen Weiss – „Klub ratowników zwierząt” – seria  dla młodzieży

 • Alfred Hitchock – „Przygody trzech detektywów” – seria dla młodzieży

 

GŁÓWNE  ZALETY  CZYTANIA

  • Książka  pomaga  nam  rozwijać język  i  słownictwo, uczy  nas  wyrażać  myśli  i  rozumieć  innych.

  • Pobudza  fantazję, uczy  budować  obrazy  w  wyobraźni.

  • Dostarcza  nam  wiedzy  z  różnych  dziedzin.

  • Rozwija  nasze  uczucia  i  zdolność  do  empatii, wyrabia  umiejętność  wczucia się  w czyjąś  sytuację.

  • Dostarcza  nam  rozrywki  i  emocji. Może  rozśmieszyć  lub  zasmucić. Może  pocieszyć  i  wskazać nowe możliwości.

 • Uczy  nas  etyki. Skłania  do  namysłu  nad  tym, co  słuszne, a  co  nie, co  dobre, a  co  złe.

 Trzy naukowe powody, by sięgnąć  po  książkę

Czytanie  zwiększa  inteligencję

– naukowcy  dowiedli, że obszerniejszy  słownik  pozwala  nam  na  lepsze  wyniki  nie  tylko w  czasie  testu na  czytanie ze  zrozumieniem, ale także  w  teście  na  inteligencję.

Czytanie  zwiększa  wydolność  mózgu

– częsta  lektura wpływa  nie  tylko  na  poziom  wiedzy, ale także  na  efektywność  pracy  mózgu. Można  to  porównać do  wpływu  biegania na  układ  sercowo – naczyniowy. Regularne czytanie  poprawia  kondycję  komórek  mózgowych, pozwala  lepiej  zapamiętywać, opóźnia  proces  starzenia  mózgu  nawet  o  32  procent.

Czytanie  pomaga  w  walce  z  Alzheimerem

– czytanie  to  dla  mózgu  trening, który stymuluje go do pracy. Dzięki  temu  zmniejsza  się  ryzyko  Alzheimera  o  2  i  pół  raza  względem  tych, którzy  nie  czytają. Pamiętaj ! Twoje  komórki  mózgowe  najbardziej osłabia i  zabija BIERNOŚĆ !!

 

DRODZY  RODZICE !

Bardzo  prosimy : 

 1. Zachęcajcie Wasze  dziecko  do  wypożyczania  i  czytania  książek.

 2. Zauważajcie i  chwalcie często  jego  postępy w  coraz  lepszym  czytaniu.

 3. Czytajcie  głośno  dziecku lub  razem  z  nim  trudniejsze  i  dłuższe  teksty.

 4. Ustalcie  stałą  porę  dnia  i  czas  codziennego  czytania ( przynajmniej 10 – 15 min. dziennie )

 5. Jeśli  dziecko  lubi, pozwólcie  mu  czytać  cicho, ale  porozmawiajcie  potem  o  jego  wrażeniach  z  lektury.

 

WIZYTA NAJMŁODSZYCH  PRZEDSZKOLAKÓW

 

17 września bibliotekę szkolną odwiedziła grupa trzylatków z naszego przedszkola. Dzieci wysłuchały fragmentu książki pt. „Przygód kilka wróbla Ćwirka”.

 

DZIEŃ GŁOśNEGO CZYTANIA

  

 

7 października klasę 3 odwiedziła pani bibliotekarka z filii nr 20 w Zabrzu. Powodem wizyty był Dzień Głośnego Czytania. Pani bibliotekarka przyniosła ze sobą wiele ciekawych książek, które dzieci przeglądały i czytały. Pani bibliotekarka odpowiadała na pytania uczniów, opowiadała o książkach i bibliotece. Wizyta przebiegła w miłej atmosferze.

 

WIZYTA SZEŚCIOLATKÓW W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

16 października bibliotekę szkolną odwiedziła grupa przedszkolaków z Przedszkola nr 2. Była to grupa sześciolatków, czyli przyszłych uczniów i czytelników biblioteki. Dzieci były zainteresowane naszą skarbnicą książek, przeglądały książeczki, pani wychowawczyni umiliła czas głośnym czytaniem. Starszaki obiecały, że to nie była jednorazowa wizyta.

      MIĘDZYNARODOWY  MIESIĄC  BIBLIOTEK  SZKOLNYCH

W dniach od 15 do 17 października nasza biblioteka włączyła się w obchody święta bibliotek szkolnych. Przez cały miesiąc biblioteki szkolne na całym świecie organizują konkursy, zabawy czytelnicze, wystawy. Nasza biblioteka przygotowała warianty dla klas młodszych i starszych. Uczniowie klas 1, 2 i 3 brali udział w różnego rodzaju konkursach czytelniczych i zabawach literackich, uczniowie klas 4 – 8  brali udział w zabawie ” Gdyby nie było pisma…” Zabawa polegała na napisaniu swoich przemyśleń, jak wyglądałby świat, gdyby ludzie nie umieli pisać. Oprócz tego była psychozabawa „Jaką książkę zabrałbyś na bezludną wyspę?”. Odbył się również konkurs plastyczny na ilustrację do wiersza Jana Brzechwy pt. „Samochwała”, a dla uczniów klas 4 – 8 był konkurs afiszowy pt. „Książka i biblioteka bez tajemnic”. Codziennie w bibliotece było sporo odwiedzających , humory dopisywały, mamy więc nadzieję, że i w przyszłym roku też tak będzie.

 

MMBS zainaugurował też akcję  „PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ Z BIBLIOTEKĄ”. 

Kochani – jeśli macie w domu książki, których chcecie się pozbyć lub zajmują Wam miejsce – nie wyrzucajcie, przynieście do biblioteki szkolnej, może będą miały „drugie życie”,posłużą innym.

Przez cały rok szkolny trwa konkurs czytelniczy „NAJLEPIEJ CZYTAJĄCA KLASA”. Zachęcam poszczególne klasy do wypożyczania i czytania książek. W bibliotece jest wiele pięknych, kolorowych i wartościowych pozycji czytelniczych.

 

 PASOWANIE  NA CZYTELNIKA  BIBLIOTEKI

30 października w bibliotece szkolnej miało miejsce ważne wydarzenie – PASOWANIE NA CZYTELNIKA. Uczniowie klasy 1 wraz z wychowawczynią odwiedzili bibliotekę, przypomnieli  sobie regulamin zachowania, zasady obchodzenia się z książką, odgadywali zagadki o książkach i bibliotece. Następnie złożyli przyrzeczenie o poszanowaniu książek i zapewnili o odwiedzaniu biblioteki. Wszyscy zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami i zakładkami. Dzieci wyszły zadowolone i uśmiechnięte. Teraz są już pełnoprawnymi użytkownikami biblioteki szkolnej. Gratulujemy.

 

 KLUB  MŁODEGO  CZYTELNIKA

GŁOŚNE CZYTANIE W KLASACH 1, 2 i 3.

W ramach Klubu Młodego  Czytelnika w klasach młodszych odbywa się cyklicznie głośne czytanie. Pani bibliotekarka czyta fragment wybranej książki, a potem dzieci opowiadają o tym, co usłyszały. Realizowany jest program Cała Polska Czyta Dzieciom.

 

GAZETKA  SZKOLNA  „PRYMUSEK”

DRODZY UCZNIOWIE

W naszej szkole działa kółko dziennikarskie, które opracowuje i wydaje gazetkę szkolną „Prymusek”. Jest to dwumiesięcznik, w którym staramy się zamieszczać ciekawe informacje ze świata, ale i z naszego szkolnego podwórka. Piszemy reportaże, wywiady, ogłoszenia. Redakcję tworzą uczennice z klasy 6 a – Wiktoria K. i Karolina K. oraz z klasy 6 b – Oliwia W. i Oliwia T. Opiekunem jest nauczyciel – bibliotekarz Małgorzata Słowikowska.

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ  Z „PRYMUSKIEM”.

KÓŁKO CZYTELNICZE „POPOŁUDNIE Z KSIĄŻKĄ”

Dwa razy w miesiącu dzieci ze świetlicy szkolnej spotykają się w bibliotece na zajęciach czytelniczych. Dzieci czytają z panią bibliotekarką książki, wykonują prace plastyczne, kolorują i wycinają. Uzupełnieniem są też zagadki czytelnicze i krzyżówki literackie. Prace dzieci są eksponowane na wystawie.