Biblioteka
NASZA SKARBNICA WIEDZY
Biblioteka jest ważnym centrum informacji. Staramy się, aby była przyjazna dla uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Zbiory biblioteczne gromadzone są zgodnie z potrzebami czytelników. W W bibliotece działa Klub Młodego Czytelnika”. Pani bibliotekarka realizuje program czytelniczy- „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Tradycją jest uroczystość „Pasowania na czytelnika” dla uczniów klas pierwszych w październiku, obchody MMBS w październiku, obchody „Dni Książki” w kwietniu. Organizowane są także konkursy recytatorskie i czytelnicze oraz zajęcia czytelnicze.
W bibliotece nie oceniamy, nie stawiamy stopni, tutaj można spokojnie poczytać książkę lub czasopismo, przygotować się do lekcji, odrobić zadanie. Poprzez swoją działalność biblioteka szkolna służy uczniom i nauczycielom, wpływa na podnoszenie jakości pracy szkoły.
W tym roku szkolnym sytuacja jest trochę inna, biblioteka funkcjonuje według nowego regulaminu, w bibliotece może przebywać jedna osoba i czasowo nie ma wolnego dostępu do półek. Jednakże ciągle jest otwarta dla Czytelników, służy pomocą i swoimi zbiorami.
Godziny pracy biblioteki i czytelni szkolnej w roku szkolnym 2020/2021
poniedziałek : 8:45 – 12:45
wtorek 8:45 – 12:45
środa 8:45 – 12:45
czwartek 8 :45 – 12:45
piątek 8:45 – 12:45
Regulaminy obowiązujące w bibliotece
REGULAMIN ZMIENIONY BIBLIOTEKI
REGULAMIN CENTRUM MULTIMEDIALNEGO
REGULAMIN UDOSTĘPNIANIA PODRĘCZNIKÓW DLA KLASY CZWARTEJ I PIĄTEJ ROK SZKOLNYM 2017-2018
REGULAMIN UDOSTĘPNIANIA PODRĘCZNIKÓW DLA KLAS I – III ROK SZKOLNYM 2017-2018
ROK SZKOLNY 2020/2021
W nowym roku szkolnym do biblioteki zaprasza nauczyciel-bibliotekarz mgr Małgorzata Słowikowska
KOCHANI CZYTELNICY !! W NOWYM ROKU SZKOLNYM ZNÓW SERDECZNIE WAS WITAM I O ZDROWIE PYTAM !
Niczyja wina to niczyja, że czas tak szybko mija i chcemy czy nie chcemy znowu się widujemy. Niestety koniec wakacji, nadszedł czas by zdobywać wiedzę jak najwyższe górskie szczyty i rozwijać karierę naukową jak zaczarowany, latający dywan , który spełni Wasze nawet te najskrytsze marzenia. Tym razem witam Was w kolorze żółtym , bo żółty to słońce, radość, uśmiech czyli namiastka wakacji, które są już tylko wspomnieniem, ale przecież będą następne….Pewnie niektórzy z was na myśl, że przed nami cały dłuuuuuuuugi rok szkolny, smucą się i mają kwaśną minę. Nie martwcie się ! SZYBKO MINIE !!!! DAMY RADĘ !!!! POWODZENIA !!!!
KSIĄŻKA PRZYJACIELEM CZŁOWIEKA !!!
Drodzy czytelnicy, w bibliotece szkolnej znajduje się wiele wspaniałych, wartościowych książek: przygoda, fantastyka, kryminały, baśnie i opowiadania dla dzieci, wiersze i wiele innych. Sięgajmy wspólnie po książki, oto niektóre z nich:
-
„Igrzyska Śmierci”
-
„Dziennik Cwaniaczka”
-
„Pamiętnik nastolatki”
-
„Jezioro osobliwości”
-
„Kwiat kalafiora”
-
„Oskar i Pani Róża”
-
„Kacperiada”
-
„Przygody detektywa Pozytywki”
-
„Podróże z Martyną Wojciechowską”
-
„Podróże z Nelą Reporterką”
-
„Baśniobór”
-
„Gwiazd naszych wina”
-
„Ronaldo chłopiec, który miał marzenia”
-
„Pamiętnik księżniczki”
-
„Róże w garażu”
-
„Fabryka czekolady”
-
„Pipi Pończoszanka”
-
„Mio mój Mio”
-
„Opium w rosole”
-
„Hobbit”
Uwierzcie drodzy czytelnicy, że to tylko kropla w morzu tego, co możemy Wam zaoferować. A zatem zapraszamy !!! Przyjdź ! Zobacz! Wybierz coś najlepszego dla siebie, a być może dla całej rodziny. Miłej lektury !!!
Dla każdego coś dobrego – czyli polecane książki
-
Agnieszka Frączek – „Słoń na hulajnodze” – zbiór różnorodnych wierszyków dla najmłodszych
-
Strzałkowska Małgorzata – „Rady nie od parady” – wierszyki z morałem dla dzieci
-
Grzegorz Kasdepke – „Co to znaczy” – 101 zabawnych historyjek, które pozwolą dzieciom zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń
-
Grzegorz Kasdepke – „Bon czy ton” – savoir – vivre dla dzieci
-
Ellen Weiss – „Klub ratowników zwierząt” – seria dla młodzieży
-
Alfred Hitchock – „Przygody trzech detektywów” – seria dla młodzieży
GŁÓWNE ZALETY CZYTANIA
-
-
Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo, uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.
-
-
-
Pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.
-
-
-
Dostarcza nam wiedzy z różnych dziedzin.
-
-
-
Rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii, wyrabia umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.
-
-
-
Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
-
-
Uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.
Trzy naukowe powody, by sięgnąć po książkę
Czytanie zwiększa inteligencję
– naukowcy dowiedli, że obszerniejszy słownik pozwala nam na lepsze wyniki nie tylko w czasie testu na czytanie ze zrozumieniem, ale także w teście na inteligencję.
Czytanie zwiększa wydolność mózgu
– częsta lektura wpływa nie tylko na poziom wiedzy, ale także na efektywność pracy mózgu. Można to porównać do wpływu biegania na układ sercowo – naczyniowy. Regularne czytanie poprawia kondycję komórek mózgowych, pozwala lepiej zapamiętywać, opóźnia proces starzenia mózgu nawet o 32 procent.
Czytanie pomaga w walce z Alzheimerem
– czytanie to dla mózgu trening, który stymuluje go do pracy. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko Alzheimera o 2 i pół raza względem tych, którzy nie czytają. Pamiętaj ! Twoje komórki mózgowe najbardziej osłabia i zabija BIERNOŚĆ !!
DRODZY RODZICE !
Bardzo prosimy :
-
Zachęcajcie Wasze dziecko do wypożyczania i czytania książek.
-
Zauważajcie i chwalcie często jego postępy w coraz lepszym czytaniu.
-
Czytajcie głośno dziecku lub razem z nim trudniejsze i dłuższe teksty.
-
Ustalcie stałą porę dnia i czas codziennego czytania ( przynajmniej 10 – 15 min. dziennie )
-
Jeśli dziecko lubi, pozwólcie mu czytać cicho, ale porozmawiajcie potem o jego wrażeniach z lektury.
Biblioteka przygotowała w tym roku szkolnym ciekawe konkursy i zajęcia czytelnicze, a zatem zaczynamy…
JAN BRZECHWA – POETA DZIECIĘCEJ RADOŚCI
15 września pani bibliotekarka odwiedziła świetlicę szkolną i przeprowadziła zajęcia czytelnicze, przybliżając uczniom postać Jana Brzechwy – patrona szkoły. Dzieci rozwiązywały krzyżówę i wykonały prace plastyczne.
SPOTKANIE Z TUWIMEM
29 września odbyło się kolejne spotkanie czytelnicze. Tym razem dzieci przypomniały sobie postać Juliana Tuwima. Rozwiązywały krzyżówkę, słuchały wierszy i kolorowały postaci z utworów poety.
URODZINY KUBUSIA PUCHATKA
13 października dzieci ze świetlicy szkolnej bawiły się na urodzinach Kubusia Puchatka, które urządziła pani bibliotekarka. Było czytanie książki „Kubuś Puchatek” A.A. Milnea, poczęstunek słodkim co nieco, czyli całkiem fajna zabawa.
PRZERWA NA CZYTANIE
22 października uczniowie naszej szkoły bili rekord w czytaniu. Przez cały dzień na na każdej przerwie czytali przyniesione przez siebie, lub wypożyczone z biblioteki szkolnej książki. Siedzieli na stopniach schodów, w klasach, w bibliotece, na korytarzu i czytali. Dołączyli się też nauczyciele i pracownicy administracji. Akcja czytelnicza „Przerwa na czytanie” była propozycją dla uczniów na spędzenie wolnego czasu z książką. Akcja podobała się uczniom. Być może będzie powtórka w przyszłym roku.
KONKURS PLASTYCZNY
„SOWA BIBLIOTECZNA”
Od 14 do 26 października trwał rodzinny konkurs plastyczny na sowę biblioteczną. Do biblioteki wpłynęło 20 przepięknych i różnorodnych prac. Jury wybrało i nagrodziło następujące osoby:
I miejsce Krzyś z klasy 2 i Karolina z klasy 1
II miejsce Darek z klasy 3 i Antonina z klasy 1
III miejsce Kuba z klasy 5 oraz Gaja z klasy 1
Wyróżnienia: Daniel z klasy 4, Patrycja z klasy 3, Oliwia z klasy 2
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
W dniach od 14 do 16 października nasza biblioteka włączyła się w obchody święta bibliotek szkolnych. W tym roku obchody zostały troszkę okrojone. Uczniowie wzięli udział w konkursie „Sowa biblioteczna”, przedstawiłam też gazetkę ścienną o MMBS.
MMBS zainaugurował też akcję „PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ Z BIBLIOTEKĄ”.
Kochani – jeśli macie w domu książki, których chcecie się pozbyć lub zajmują Wam miejsce – nie wyrzucajcie, przynieście do biblioteki szkolnej, może będą miały „drugie życie”, posłużą innym.
Przez cały rok szkolny trwa konkurs czytelniczy „NAJLEPIEJ CZYTAJĄCA KLASA”. Zachęcam poszczególne klasy do wypożyczania i czytania książek. W bibliotece jest wiele pięknych, kolorowych i wartościowych pozycji czytelniczych.
Do biblioteki wpłynęło wiele ciekawych książek.
ZAJĘCIA CZYTELNICZE
„NAJLEPSZA ZUPA NA ŚWIECIE”
27 października odbyły się zajęcia czytelnicze z elementami biblioterapii „Najlepsza zupa na świecie” – uczniowie przygotowywali zupę z darów, jakie chcieliby ofiarować swoim przyjaciołom. Była to zupa przyjaźni.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI
29 października w bibliotece szkolnej miało miejsce ważne wydarzenie – PASOWANIE NA CZYTELNIKA. Uczniowie klasy 1 wraz z wychowawczynią odwiedzili bibliotekę, został przypomniany regulamin zachowania w bibliotece i zasady obchodzenia się z książką, uczniowie odgadywali zagadki o książkach i bibliotece. Następnie złożyli przyrzeczenie i zostali uroczyście pasowani na czytelników. Wszyscy zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami i zakładkami. Dzieci wyszły zadowolone, uśmiechnięte ze swoimi pierwszymi wypożyczonymi książkami. Teraz są już pełnoprawnymi użytkownikami biblioteki szkolnej. Gratulujemy.
KLUB MŁODEGO CZYTELNIKA
GŁOŚNE CZYTANIE W KLASACH 1, 2 i 3.
W ramach Klubu Młodego Czytelnika w klasach młodszych odbywa się cyklicznie głośne czytanie. Pani bibliotekarka czyta fragment wybranej książki, a potem dzieci opowiadają o tym, co usłyszały. Realizowany jest program Cała Polska Czyta Dzieciom.